Молитвы о житейских неудачах

Молитва св. Иоанна Кронштадтского1

Сла́ва Тебе́, Го́споди, О́тче наш, прему́дрый Испыта́телю любви́ моея́ к Тебе́ и к бли́жнему моему́. Не оставля́й меня́ без искуше́ний, – а́ще прему́дрости и пра́вде Твое́й уго́дно и благопотре́бно бу́дет, – ни еди́ного дня живота́ моего́; да насади́тся, да утверди́тся, да очи́стится и возвы́сится любо́вь моя́ к Тебе́ и к бли́жнему моему́, и да не явлю́ся на суде́ Твое́м тощ пред Лице́м Твои́м.

Псалом 126

А́ще не Госпо́дь сози́ждет до́м, всу́е труди́шася зи́ждущии: а́ще не Госпо́дь сохрани́т гра́д, всу́е бде́ стреги́й. Всу́е ва́м е́сть у́треневати: воста́нете по седе́нии яду́щии хле́б боле́зни, егда́ да́ст возлю́бленным свои́м со́н. Се́, достоя́ние Госпо́дне сы́нове, мзда́ плода́ чре́вняго. Я́ко стре́лы в руце́ си́льнаго, та́ко сы́нове оттрясе́нных. Блаже́н, и́же испо́лнит жела́ние свое́ от ни́х: не постыдя́тся, егда́ глаго́лют враго́м свои́м во врате́х.

Перевод: Если Господь не созиждет дома, напрасно трудятся строящие его; если Господь не охранит города, напрасно бодрствует страж. Напрасно вы рано встаете, поздно просиживаете, едите хлеб печали, тогда как возлюбленному Своему Он дает сон. Вот наследие от Господа: дети; награда от Него – плод чрева. Что стрелы в руке сильного, то сыновья молодые. Блажен человек, который наполнил ими колчан свой! Не останутся они в стыде, когда будут говорить с врагами в воротах.2

Добавить комментарий